אובדן כושר עבודה - פסקי דין

מהי עבודה סבירה ? מהי עבודה חלקית ? מושגים אלו ונוספים המצויים בפוליסות הביטוח של כולנו, לעיתים מחייבים פרשנות של בית המשפט, אשר לפיה נקבע האם מבוטח זכאי לקבל תגמולי ביטוח בשל מצב של אובדן כושר עבודה, או שמא יוותר הוא ללא תגמולים כלל.

פסקי הדין בתחום אובדן כושר העבודה מציגים טענות משפטיות ופרשנויות שונות ומרתק לקרוא ולבחון את דעותיהם של שופטי ישראל בדבר נוסחיהן של פוליסות הביטוח, ויותר מכך, חשוב תמיד לדעת האם אנו מבוטחים באופן שבבואו של יום יאפשר לנו לקבל את תגמולי הביטוח ככל ונמצא באובדן כושר עבודה. אודות פסקי דין בתחום תוכלו לקרוא תחת מדור זה.

 1. עיכבה בחוסר תום לב תגמולים

  בית המשפט קבע כי חברת הפניקס פעלה בחוסר תום לב והפרה את חוזה הביטוח כשעיכבה תגמולי אובדן כושר לעבודה לחולת טרשת נפוצה, אשר היתה זקוקה לתגמולים כאויר לנשימה. למבוטחת נפסקו פיצויים בגין העיכוב, לרבות תשלומים בגין ריבית מיוחדת (עונשית) בגינם חויבה הפניקס. עיינו בכתבה אודות פסק הדין.
 2. דחייה לא מציאותית

  עמדתך אינה מציאותית, כך קבע בית משפט השלום בתל אביב - יפו (כבוד השופטת אורלי מור-אל) בפסק דין שניתן במסגרת תביעה משפטית שניהל משרדנו כנגד מגדל חברה לביטוח. בית המשפט סירב לקבל את עמדת מגדל, הנתמכת בחוות דעת של מומחים רפואיים ואף דו"חות של חוקרי הביטוח מטעמה, לפיהם המבוטח מסוגל לעבוד אף עובד בפועל.
 3. הצגת ד"וחות חקירה למומחים

  "מגדל" עקבה אחרי מבוטח כדי להוכיח שהוא כשיר לעבוד, אך בית המשפט אסר עליה להציג את דו"חות החקירה למומחה הרפואי מטעמו בטרם נתן את חוות דעתו. בין יתר השיקולים שנמנו, קבע בית המשפט כי אין לפגוע בשיקול הדעת וההתרשמות העצמית של המומחה, כמו גם כללי צדק. מוזמנים לעיין בהחלטה.
 4. פירוש מצומצם של החרגות

  חברת הביטוח ניסתה להתנער מתשלום תגמולי ביטוח על רקע החרגה שביצעה בתהליך החיתום הרפואי בפוליסה. בית המשפט קבע כי יש לפרש בצמצום החרגה של בעיות גב בביטוח אובדן כושר עבודה של הפניקס, ופסק כי ההחרגה אינה חלה על בעיות גב עקב תאונה עתידית. ניסיון הפניקס להתנער מתשלום על רקע פרשנות מרחיקת לכת, נדחתה. עיינו בהחלטה.
 5. סעד הצהרתי לעתיד

  בצעד חריג, קבע בית-המשפט כי המבוטח איבד את כושר עבודתו לצמיתות, ובפסק-דין הצהרתי חייב את מגדל לשלם לו תגמולים עד תום תקופת הפוליסה.
 6. הערכות פנימיות

  האם חברות ביטוח לא בודקות ברצינות תביעות מבוטחים? זו השאלה שנדונה סביב החלטת בית משפט השלום בחיפה. בקצרה: הפניקס ביקשה להעמיד מבוטח מטעמה לבדיקה רפואית, מלבד למומחה תעסוקתי, לאחר שתביעתו להמשך תשלום נדחתה. המבוטח סירב להיבדק פעם נוספת, וטען כי נבדק טרם הדחייה. בית המשפט דחה את בקשת הפניקס, תוך שהוא מטיח בה ביקורת קשה.
 7. הרחיבה את חזית טענותיה

  האם יכולה חברת הביטוח להרחיב לראשונה במסגרת כתב הגנה את חזית טענותיה, בניגוד למכתב הדחייה, ולטעון כי המבוטח אינו ממלא אחר תנאי מקרה הביטוח? השופט יעקב שקד יישם את הלכת העליון ומחק מכתב ההגנה של הראל סעיפים הנוגעים למקרה הביטוח, שעה שאלו לא נטענו במכתב הדחיה.
 8. עיסוק מקצועי או כל עיסוק סביר אחר?

  לעיתים קרובות מתעוררות מחלוקות בין הצדדים לעסקת הביטוח, הנוגעות להיקף הכיסוי הביטוחי והסייגים בו. אולם, מה קורה כאשר חברת הביטוח טוענת להיקף כיסוי שונה מזה אשר לו טוען המבוטח, אשר לא זכה לקבל העתק מהפוליסה וטוען כי הובטחו לו דברים אחרים? על סוגיה זו, פסק הדין הבא.
 9. לא מסרה את הפוליסה

  כלל ביטוח סירבה לשלם למבוטח תגמולי ביטוח. באפשרותך לעסוק בביטוחים סבירים אחרים, בהתאם להשכלתך, הכשרתך וניסיונך, הטיחה כלל במבוטח. ניסיונות המבוטח לשכנע את כלל כי הביטוח שרכש הינו לעיסוקו כחשמלאי רכב בלבד, לא הועיל והוא נדרש לנהל עימה מאבקים בבית המשפט. כלל התעקשה שלא לשלם, אף שלא המציאה למבוטח את הפוליסה. האם בית המשפט קיבל את עמדתה? עיינו בכתבה.
 10. מצבו הרפואי

  כלל ידוע בתחום דיני הביטוח כי במקרה של עמימות בפוליסה, תפורש הפוליסה לטובת המבוטח ולא לרעתו. בפסיקה זו אשר ניתנה לפני שנים רבות על ידי בית המשפט העליון יש משום ביטוי להיות תחום הביטוח בישראל צרכני. באחד המקרים שהגיע לאחרונה לפתחו של בית המשפט השלום ברמלה, נדרש בית המשפט העליון לפרוש המונח "מצבו הרפואי" של המבוטח ולשאלה האם הכוונה לנכות רפואית או שמא תפקודית. עיינו באופן בו פירש בית המשפט את הפוליסה.

שתפו ברשתות חברתיות

תיאום פגישת ייעוץ

רחוב התע"ש 3 א', רמת גן, 5251245
טלפון: 03-6916637
פקס: 03-6916635  עדכונים   אובדן כושר עבודה

   מאמרים
   פסקי דין
   הלכות
   תביעות
   שאל בפורום
   שאל בפורום

   שאלות אחרונות בפורום אובדן כושר עבודה

   • ניתוח DBS לחולה פרקינסון

    28.12.21

    שלום, אני חולה פרקינסון 100% אבדן כושר עבודה מקבל קצבת נכות וניידות ואבדן כושר עבודה מחברת הביטוח. אינני עובד כבר מספר שנים עקב המצב. מצבי החמיר וע

    מאת: אמיר יערי

   • שאלה בנושא אובדן כושר עבודה

    13.09.21

    שלום אני בן 55 והתברר כי הפוליסה המקורית אומנם עומדת על 75% האם יש אפשרות שהפוליסה באובדן כושר עבודה היא על 75% אבל בגלל שהמעסיק מפריש 2.5% שונתה הה

    מאת: שלומי

   • אובדן כושר העבודה כתוצאה משמירת הריון

    09.03.21

    איך מגישים בקשה לתביעה עבור אובדן כושר העבודה כתוצאה משמירת הריון ?

    מאת: ציון רוטבום