פסקי דין בתביעות ביטוח

מחלוקות בין מבוטח למבטח מתחילות לרוב בדרישת מבוטח לקבלת תגמולי ביטוח, ממשיכות לעתים בתביעה בבית המשפט, ומסתיימות במקרים רבים רק בפסקי דין של בית המשפט (חלק מהמקרים מסתיימים בפשרות מחוץ לכתלי בית המשפט).

בחלק זה נפרסם פסקי דין העוסקים בדיני הביטוח, ואנו תקווה כי תוכלו להסתייע בפסקי הדין באתר ובפרשנותנו אותם.

 1. פסילת מומחה

  התקבלה בקשת מבוטחת לפסילת מומחה מטעם בית משפט בתחום ההנדסה והערכת נזקי רטיבות, מן הטעם כי המומחה מצוי בניגוד עניינים. בהחלטתו, ציין בית המשפט כי לכל הפחות נפגעה מראית עין האובייקטיבית, ולכן נכון יהיה להורות על פסילתו של המומחה והחלפתו באחר. מוזמנים לעיין בכתבה הסוקרת את עמדת בית המשפט והשיקולים שהביאו אותו למסקנה.
 2. סירבה לשלם גמלת החלמה

  בית המשפט דחה את ניסיונה של "מנורה מבטחים" להתנער ממבוטחת שתבעה החזר עבור כריתת שד וקבע כי הפרשנות שהציגה לפוליסה אינה סבירה. תוך כך, חייב אותה בית המשפט לשלם למבוטחתה תגמולי גמלת החלמה הכלולים בביטוח המחלות הקשות שרכשה אצל מנורה, כיסוי אשר נועד לאפשר לה לעבור את התקופה הקשה.
 3. ביטול פוליסה שלא כדין

  בתביעה שהגשנו לבית משפט השלום ברמלה טענו, כי הפניקס ביטלה את ביטוח הרכב של לקוחת משרדנו שלא כדין ובניגוד לחוזה שנכרת עמה. עוד טענו, כי בכל מקרה ביטול הפוליסה הינו האפשרות הקיצונית ביותר, וכי יש לבחור באפשרויות המקלות יותר עם המבוטחת. התביעה הונחה בפני כבוד השופט הבכיר זכריה ימיני. בתום משפט ממושך, שכלל חקירת עדים רבים, קבע בית המשפט כי הצדק עמנו. עיינו בפסק הדין.
 4. פערים בדיווחי המבוטח

  חברת מגדל נאחזה בפער בין דיווח ראשוני של מבוטח למשטרה לבין דיווחו המאוחר, וסירבה לפצותו על כל הפריטים שנגנבו ממנו, אך בית המשפט פסק לטובת המבוטח וקבע כי אין לזקוף לחובת המבוטח דיווח ראשוני שאינו מלא, קל וחומר על רקע המתח והלחץ בו שרוי מבוטח לאחר אירוע גניבה. עוד קבע בית המשפט כי לא הוכחה כוונת מרמה מצד המבוטח. כל המידע בכתבה.
 5. הבטחת הסוכן מחייבת

  התקבלה תביעת מבוטח נגד "מנורה" להחזר עבור כספי עבור שירותים משפטיים. בית המשפט קבע כי על החברה לעמוד בהתחייבות הסוכן מטעמה כלפי המבוטח. עוד קבע בית המשפט כי במקרה של דו משמעות בתנאי הפוליסה, יש להכיל כללי פרשנות הייחודיים לתחום דיני הביטוח, ולכן הפעיל בנסיבות את כלל הפרשנות נגד המנסח. עיינו בסקירה.
 6. לא הוכיחה מרמה

  על תאגיד ביטוח הטוען ל"מרמה" מצד מבוטחיו בתביעה לתשלום תגמולי ביטוח (במקרה הנוכחי גניבת תכשיטים), מוטל נטל כבד, הגבוה מהנטל הדרוש במשפט אזרחי רגיל (מאזן הסתברויות). בית המשפט דחה ניסיון של כלל להתנער מתשלום התגמולים, בקובעו כי לא הוכחו התנאים הנדרשים להוכחת "מרמה". עיינו בפסק הדין.
 7. נהג ללא רישיון נהיגה תקף

  נהג משאית פגע ברכב במהלך נסיעה ללא רישיון נהיגה תקף. חרף ניסיונה להתחמק מתשלום התגמולים, מנימוקים שונים ומשונים, לרבות סייג לכיסוי הביטוחי, חייב בית המשפט את חברת הביטוח לפצות את בעל הרכב, לאחר שקבע כי הנהג לא ידע שרישיונו נשלל.
 8. המבוטח שהתוודה

  מבוטח שרכבו נגנב שיקר בתחילה לחברת הביטוח לגבי נסיבות הגניבה, אך בו ביום התוודה על שקריו. בית המשפט קבע כי לא התכוון לקבל כספים במרמה ופסק לו תגמולים. עיינו בנימוקי כבוד השופט אלי ספיר מבית המשפט השלום בתל אביב - יפו, ומדוע בכל זאת ראה לנכון לחייב את איילון חברה לביטוח בתשלום התגמולים, לרבות הוצאות המשפט.
 9. גררה להליך שווא

  הפניקס סירבה לשלם תגמולים למבוטח שרכבו נגנב, בין היתר בטענה כי רימה אותה. בית-המשפט קבע כי החברה נהגה בחוסר תום לב משווע, והטיל עליה הוצאות משפט גבוהות.
 10. רישיון הנהיגה נשלל, חברת הביטוח סירבה לשלם

  הפניקס סירבה לשלם למבוטח בביטוח מקיף את תגמולי הביטוח, בטענה כי במועד התאונה היה נהג הרכב ללא רישיון נהיגה, דבר המוחרג בפוליסה. בית משפט השלום בירושלים קיבל תביעת המבוטח וקבע כי בעת התרחשותו מקרה הביטוח, לא היה מודע נהג הרכב על שלילת רישיונו במשרד הרישוי, וכי הדבר נודע לו לראשונה על ידי חברת הביטוח.

שתפו ברשתות חברתיות

תיאום פגישת ייעוץ

רחוב התע"ש 3 א', רמת גן, 5251245
טלפון: 03-6916637
פקס: 03-6916635  עדכונים   דיני ביטוח

   מאמרים
   פסקי דין
   הלכות
   תביעות
   שאל בפורום
   שאל בפורום

   שאלות אחרונות בפורום תביעות ביטוח

   • נגנב לי רכב חדש שקניתי בתוכנית מימון.

    28.12.21

    קניתי רכב חדש דרך חברת מימון בשיחת טלפון עם סוכנת סגרתי על ביטוח חובה + מקיף אין לי תיעוד של השיחה. במעמד הרכישה יצאתי עם הרכב בידיעה שיש לי ביטוח מקי

    מאת: נעם שוורץ

   • השכרת רכב פרטי

    13.09.21

    אני רוצה להשכיר את הרכב מידי פעם לחברים כדי לכסות את העלויות האחזקה, בפוליסה כתוב שהביטוח לא מכסה "מטרה עסקית של שימוש ברכב מנועי על בסיס חוזה שכירות

    מאת: מאיר

   • זימון לחקירה בחברת ביטוח

    01.06.21

    שלום, הייתי אשם בתאונה, הגשתי תצהירצ מיד לאחר התאונה תבעתי את הביטוח המקיף וקיבלתי החזר כספי . הצד השני (הצד שפגעתי בו) , "נזכר" רק לאחר מספר חודשים

    מאת: איציק קלדרון