מעוניין בייעוץ משפטי?

רחוב התע"ש 3 א' רמת גן, 5251245
טלפון: 03-6916637
פקס: 03-6916635
office@rlaw.co.il
שלח

פסקי דין בתביעות ביטוח

מחלוקות בין מבוטח למבטח מתחילות לרוב בדרישת מבוטח לקבלת תגמולי ביטוח, ממשיכות לעתים בתביעה בבית המשפט, ומסתיימות במקרים רבים רק בפסקי דין של בית המשפט (חלק מהמקרים מסתיימים בפשרות מחוץ לכתלי בית המשפט).

בחלק זה נפרסם פסקי דין העוסקים בדיני הביטוח, ואנו תקווה כי תוכלו להסתייע בפסקי הדין באתר ובפרשנותנו אותם.

 1. פערים בדיווחי המבוטח

  חברת מגדל נאחזה בפער בין דיווח ראשוני של מבוטח למשטרה לבין דיווחו המאוחר, וסירבה לפצותו על כל הפריטים שנגנבו ממנו, אך בית המשפט פסק לטובת המבוטח וקבע כי אין לזקוף לחובת המבוטח דיווח ראשוני שאינו מלא, קל וחומר על רקע המתח והלחץ בו שרוי מבוטח לאחר אירוע גניבה. עוד קבע בית המשפט כי לא הוכחה כוונת מרמה מצד המבוטח. כל המידע בכתבה.
 2. הבטחת הסוכן מחייבת

  התקבלה תביעת מבוטח נגד "מנורה" להחזר עבור כספי עבור שירותים משפטיים. בית המשפט קבע כי על החברה לעמוד בהתחייבות הסוכן מטעמה כלפי המבוטח. עוד קבע בית המשפט כי במקרה של דו משמעות בתנאי הפוליסה, יש להכיל כללי פרשנות הייחודיים לתחום דיני הביטוח, ולכן הפעיל בנסיבות את כלל הפרשנות נגד המנסח. עיינו בסקירה.
 3. לא הוכיחה מרמה

  על תאגיד ביטוח הטוען ל"מרמה" מצד מבוטחיו בתביעה לתשלום תגמולי ביטוח (במקרה הנוכחי גניבת תכשיטים), מוטל נטל כבד, הגבוה מהנטל הדרוש במשפט אזרחי רגיל (מאזן הסתברויות). בית המשפט דחה ניסיון של כלל להתנער מתשלום התגמולים, בקובעו כי לא הוכחו התנאים הנדרשים להוכחת "מרמה". עיינו בפסק הדין.
 4. נהג ללא רישיון נהיגה תקף

  נהג משאית פגע ברכב במהלך נסיעה ללא רישיון נהיגה תקף. חרף ניסיונה להתחמק מתשלום התגמולים, מנימוקים שונים ומשונים, לרבות סייג לכיסוי הביטוחי, חייב בית המשפט את חברת הביטוח לפצות את בעל הרכב, לאחר שקבע כי הנהג לא ידע שרישיונו נשלל.
 5. המבוטח שהתוודה

  מבוטח שרכבו נגנב שיקר בתחילה לחברת הביטוח לגבי נסיבות הגניבה, אך בו ביום התוודה על שקריו. בית המשפט קבע כי לא התכוון לקבל כספים במרמה ופסק לו תגמולים. עיינו בנימוקי כבוד השופט אלי ספיר מבית המשפט השלום בתל אביב - יפו, ומדוע בכל זאת ראה לנכון לחייב את איילון חברה לביטוח בתשלום התגמולים, לרבות הוצאות המשפט.
 6. גררה להליך שווא

  הפניקס סירבה לשלם תגמולים למבוטח שרכבו נגנב, בין היתר בטענה כי רימה אותה. בית-המשפט קבע כי החברה נהגה בחוסר תום לב משווע, והטיל עליה הוצאות משפט גבוהות.
 7. רישיון הנהיגה נשלל, חברת הביטוח סירבה לשלם

  הפניקס סירבה לשלם למבוטח בביטוח מקיף את תגמולי הביטוח, בטענה כי במועד התאונה היה נהג הרכב ללא רישיון נהיגה, דבר המוחרג בפוליסה. בית משפט השלום בירושלים קיבל תביעת המבוטח וקבע כי בעת התרחשותו מקרה הביטוח, לא היה מודע נהג הרכב על שלילת רישיונו במשרד הרישוי, וכי הדבר נודע לו לראשונה על ידי חברת הביטוח.
 8. לא התכחשה לקושי הלשוני, ובכל זאת דחתה

  הכשרה סירבה לשלם למבוטח את תגמולי הביטוח, וטענה כי חרף הנוסח התחבירי בפוליסה, יש לפרש את התנאי כפי הנהוג בקרב חברות הביטוח בישראל. בית המשפט סירב לקבל את פרשנות חברת הביטוח הכשרה לביטוח רכב שמכרה, וקבע כי היה עליה לדאוג לניסוח הולם ומתאים.
 9. הפרת את תנאי המיגון

  מנורה סירבה לשלם תגמולי ביטוח למבוטח שרכבו נגנב, בטענה כי הפר את תנאי המיגון והותיר את הרכב מונע למרות שלא היה מאויש | בית המשפט: נסיבות הגניבה לא היו צפויות, התובע עמד בסמוך ובטווח הראיה של הרכב.

שתפו ברשתות חברתיות

תיאום פגישת ייעוץ

רחוב התע"ש 3 א', רמת גן, 5251245
טלפון: 03-6916637
פקס: 03-6916635
שלח

עדכונים

הירשם לעדכונים

דיני ביטוח

מאמרים
פסקי דין
הלכות
תביעות
שאל בפורום
שאל בפורום

שאלות אחרונות בפורום תביעות ביטוח