שגיא החולה בלוקמיה ניצח במאבקו כנגד משרד הבריאות | אלמוג-שפירא עו"ד

שגיא שני בן ה-12 מרותק כיסא גלגלים, אך וועדה של משרד הבריאות דחתה את בקשתו לקצבת ניידות. בעקבות ערר שהגיש משרדנו, שינה משרד הבריאות את עמדתו. עיינו בכתבה שפורסמה בעניין זה בעיתון ידיעות אחרונות, הסוקרת את סיפורו האישי ומאבקו כנגד משרד הבריאות וועדותיו.

עו"ד רפאל אלמוג
חזרה >

כאשר היה בן תשע, שגיא שני המתגורר בקיבוץ נען, אובחן כחולה בסרטן מסוג לוקמיה. שגיא ומשפחתו לא ידעו אז כי מלבד המאבק הכואב והמפרך במחלה עצמה צפוי להם מאבק נוסף: על קצבת ניידות ממשרד הבריאות.

בעקבות הטיפולים הכימותרפיים הקשים ששגיא עבר כדי לבלום את הלוקמיה, הוא החל לסבול משברים בעמוד השדרה, משחיקת הסחוסים בברכיו ומכאבים עזים בעת תנועה. עקב כך איבד, למעשה, את כושר הניידות שלו והפך מרותק לכיסא גלגלים. ההתמודדות עם מגבלת ניידות זו כרוכה בהוצאות כספיות כבדות: למשל, לצורך רכישת רכב המותאם לנשיא כיסא גלגלים, אך חרף מצבו החמור של שגיא, סירבה ועדת הניידות של משרד הבריאות להכיר בו כנכה הזכאי לקצבת ניידות.

שגיא והוריו לא השלימו עם הסירוב שקיבלו ופנו למשרדנו על מנת שנסייע להם לממש את זכויותיהם. לאחר שהתוודענו לעובדות המקרה, הבנו כי החלטת וועדת הניידות הינה מקוממת ומופרכת, והגשנו ערר על ההחלטה. עיינו בכתבה שפורסמה בעניין זה בידיעות אחרונות ביום 24.8.2017.

בימים אלה התבשרנו, למרבה השמחה, כי משרד הבריאות שינה את עמדתו והכיר בשגיא כמוגבל ניידות בשיעור של מאה אחוז, הזכאי לקצבת ניידות מלאה.

חוות דעת רפואית נוספת

ועדת הניידות בפניה התייצבו שגיא והוריו הייתה מורכבת משלושה רופאים: מומחה לבריאות הציבור, אורתופד ונוירולוג. ההורים העבירו לוועדה חוות דעת רפואיות שקבעו כי שגיא נזקק לכיסא גלגלים בשל מוגבלות משמעותית בתפקודו המוטורי וכי "הוא סובל מכאבי רגליים עזים ומחולשה ואינו מסוגל ללכת", אך חרף כך סירבו חברי הוועדה להכיר בשגיא כנכה הזכאי לקצבת ניידות.

לפי תיאורו של ליאור, אביו של שגיא, ערכו הרופאים לשגיא בדיקה שנמשכה דקות ספורות בלבד, שמהלכה לא התבקש לבצע פעולה גופנית כלשהי. כמו כן, סירבו חברי הוועדה לעיין בבדיקת MRI עדכנית המעידה על החמרה בפגיעה במערכת העצבים של שגיא. בסופו של דבר, החליטה הוועדה להכיר בשגיא כבעל נכות בשיעור של 60 אחוז, אך שיעור נכות כזה אינו מזכה בקצבת ניידות, המוענקת רק לבעלי נכות בשיעור של 80 אחוז ומעלה. בהחלטת הוועדה נקבע, כי שגיא "אינו זקוק לכיסא גלגלים, יכול לעמוד בכוחות עצמו ואינו סובל מחוסר יציבות".

החלטת הוועדה לא התיישבה עם העובדות ועם מגבלות התנועה הקשות של שגיא, שהפכו אותו לסיעודי. לכן, אחרי ששגיא והוריו פנו אל משרדנו, ואחרי בחינת מכלול הנתונים, החלטנו להפנות את שגיא למומחה רפואי נוסף שיבחן את מצבו הבריאותי. לערר שהגשנו צירפנו את חוות דעתו של המומחה שקבע, כי "שגיא נעזר באופן קבוע בכיסא גלגלים" וכי "הוריו מטפלים בו 24 שעות ביממה".

כעבור כשלושה חודשים מעת הגשת הערר וקיום ועדת הערר, בה היה נוכח משרדנו, התקבלו החדשות המשמחות להן ייחלנו. משרד הבריאות הודיע, כי הוא מכיר בשגיא כמוגבל ניידות בשיעור של מאה אחוז, הזקוק לכיסא גלגלים, וכי אושרה לו קצבת ניידות מלאה ללא מגבלת זמן.

שגיא הינו בן 12 כיום ועובר בימים אלה הליך שיקום לאחר שעבר השתלת מח עצם. אנו מאחלים לו ולמשפחתו רפואה שלמה.

עיינו בכתבה שפורסמה בעניין זה בידיעות:

ניצח את משרד הבריאות

מאמרים נוספים בנושא

נפילה בסופר זיכתה את הקשישה בפיצוי גבוה
עו"ד רפאל אלמוג,
15.07.2014
קשישה נפלה בסופר וזכתה לפיצוי של כ – 100,000 ₪: ת.א 34366-08-10 לוסטיגר נ' שופרסל ואח' - פסק ...קרא עוד
אין צורך לצרף חוות דעת לתביעת סיעוד
עו"ד רפאל אלמוג,
15.07.2014
חולה סיעודי אינו מחויב להוציא אלפי שקלים על חוות דעת רפואית: ת.א 54597-10-12 אדרייך נ' ...קרא עוד
פסק דין בתביעת רשלנות רפואית - איחור באבחון
עו"ד רפאל אלמוג,
15.07.2014
בית החולים איחר באבחון האירוע המוחי. לקוח משרדנו קיבל פיצוי של מאות אלפי ...קרא עוד

תגובות (1)

One thought on “הצדק ניצח: משרד הבריאות שינה את עמדתו

  1. עו"ד רפאל שלום.
    תודה על הפרסום אודה מאד לתגובתך על המייל שהעברתי בקשר לתביעתי לכסא גלגלים ממונע.
    דגן יעקב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *