מעוניין בייעוץ משפטי?

רחוב התע"ש 3 א' רמת גן, 5251245
טלפון: 03-6916637
פקס: 03-6916635
office@rlaw.co.il
שלח

אובדן כושר עבודה

התירוץ הלא-ייאמן של "ביטוח ישיר" למבוטח חולה

חזרה >

באמתחתן של חברות הביטוח יש מלאי שלם של תירוצים לדחיית תביעות של מבוטחי אובדן כושר עבודה. ואולם, בתירוץ מופרך כמו זה שהציגה לא מזמן "ביטוח ישיר" לאחד ממבוטחיה, עורך דין שלקה במחלת פרקים ואיבד את כושר עבודתו, טרם נתקלנו בעבר.

המבוטח, בן 44 כיום, עבד לאורך השנים כעורך דין עצמאי, אך לרוע המזל, עקב המחלה החמורה שתקפה אותו, איבד את היכולת להקליד. ההקלדה היא מרכיב מרכזי בעבודתו של המבוטח, שנדרש לעסוק רוב הזמן בכתיבה במחשב. עם זאת, במקום להכיר באובדן כושר העבודה שלו ולשלם לו תגמולי ביטוח, סירבה המבטחת לפנייתו מהנימוק המקומם הבא: "אתה יכול להעסיק קלדנית".

טענה זו אינה רק מנותקת מהמציאות, שכן עורכי דין אינם נוהגים להעסיק קלדניות, אלא גם בלתי-מתקבלת על הדעת מבחינה משפטית. הרי אובדן כושר עבודה מוגדר בפוליסות הביטוח כמצב שבו המבוטח מאבד את היכולת לבצע בעצמו את עבודתו. אין שום הצדקה, על כן, לשלול את זכאות המבוטח לתגמולים רק משום שזולתו יוכל לבצע את עבודתו או חלק ממנה במקומו, בתשלום.

לאחר שהמבוטח פנה אל משרדנו על מנת שנייצגו, הבהרנו את עמדתנו זו בתביעה שהוגשה בשמו לבית משפט השלום בתל אביב, נגד ביטוח ישיר.

העסקת קלדנית סותרת התנהלות של עו"ד עצמאי

במכתב הדחייה ששלחה המבטחת למבוטח לא הוכחשה מחלתו, אך נאמר לו כי הוא יכול להעסיק קלדנית ולשלב בעבודתו בין עיון מסמכים וקיום פגישות לבין הקלדה.

לעומת זאת, בתביעה הדגשנו כי למעשה, המבטחת מנסה להתנער מהמבוטח באמצעות דרישה חסרת-בסיס שהיא מציבה בפניו. העסקת קלדנית, נטען בתביעה, אינה נורמה מקובלת מזה זמן רב בקרב עורכי דין, והיא סותרת את דרך ההתנהלות של עורך דין עצמאי. לכן, האפשרות להעסיק קלדנית אינה רלוונטית לצורך קביעת זכאותו של המבוטח לתגמולי אובדן כושר עבודה.

כמו כן, צורפו לתביעה מספר חוות דעת של מומחים רפואיים, המעידות כי המבוטח סובל גם ממחלת פרקים וגם מ"טנטון" באוזנו וממצב נפשי ירוד. באחת מחוות הדעת קובע רופא תעסוקתי, כי מצבו הבריאותי של המבוטח אינו מאפשר לו לעסוק בהקלדה ולהשתמש ב"עכבר" של מחשב, וכי עיסוק בעבודה המחייבת הקלדה ממושכת אף עלול לדרדר את מצבו.

בהמשך לכך, טענו בתביעה כי המבוטח איבד את כושרו לעבוד בעיסוקו וכי הוא זכאי לתגמולי אובדן כושר עבודה מזה שנתיים, מאז שהידרדרה בריאותו. על כן, ביקשנו מבית המשפט להורות למבטחת לשלם למבוטח רטרואקטיבית תגמולי אובדן כושר עבודה בעבור השנתיים האחרונות ולהחזיר לו את הפרמיות ששילם בתקופה זו.

ראו כתבות שפורסמו על התיק בתקשורת.

תגובות

תיאום פגישת ייעוץ

רחוב התע"ש 3 א', רמת גן, 5251245
טלפון: 03-6916637
פקס: 03-6916635
שלח

עדכונים

הירשם לעדכונים

אובדן כושר עבודה

מאמרים
פסקי דין
הלכות
תביעות
שאל בפורום
שאל בפורום

שאלות אחרונות בפורום אובדן כושר עבודה

 • בעיית נירולוגית.

  01.11.18

  אני בת 57 חולת פרקינסון ויש לי ביטוח בחברת ביטוח הראל כבר שלוש שנים על 30 מחלות בינהם מחלת הפרקינסון. מה אני עושה כדי להגיש תביעה נגדם ? אני נוטלת פע

  מאת: פלד מזל

 • מקרה מוזר

  17.09.18

  שלום, בוטחתי עיי פוליסה עיסוקית יקרה סוכן הביטוח לא הקריא שאלות רפואיות לא הסביר כי צריך למלאות שאלון רפואי. עמד מעליי עם חבילה והאיץ לחתום על קבוצת

  מאת: עינת

 • מעסיק שלא מבטח ביטוח חובה

  12.09.18

  שלום, הוכרתי כנכה ב100% עקב מחלת הסרטן, לאחר שעבדתי 8 חודשים במקום עבודה אחד ולפניו במהלך 5 חודשים במקום עבודה אחר. מקום העבודה הראשון התחייב חוזית

  מאת: אנונימית