אובדן סיכוי החלמה

איך ניתן לחשב פיצוי בגין אובדן סיכויי החלמה ?

במקרים רבים בתיקים שעניינם רשלנות רפואית עולה שאלה בנוגע לגובה הנזק של הנפגע. התשובה לשאלה זו היא למעשה הבסיס לפיצויים שיפסוק בית המשפט לאותו התובע.

בתיקים רבים הטענה כנגד הצוות הרפואי אינה דווקא לגרימה של הנזק. כלומר, לעתים הצוות הרפואי אינו גורם בפועל לנזק, אלא מאבחן באיחור את קיומו ובכך בעצם פוגע למטופל בסיכויי ההחלמה שלו. נציג דוגמא לשם הבהרה.

נאמר וש' חולה במחלה קשה אשר הסיכוי להירפא ממנו הינו 50% ככל והיא מאובחנה בשנה הראשונה, אך מופחת ל – 10% ככל ומאובחנת בשנה השנייה. ככל וש' התלונן בפני הצוות הרפואי באופן שבהתנהלות סבירה היה עליהם לאבחן את מחלתו למעשה קמה לו עילת תביעה נגדם. השאלה היא, מהו הנזק של ש' ? או במילים אחרות, כיצד מכמתים את ההפחתה בסיכויי ההחלמה שלו שנבעה מהאבחנה המאוחרת ?

סוגיה זו אינה פשוטה ובתי המשפט בישראל דנו בה לא מעט. ההלכה שהייתה נהוגה בנושא זה הייתה בפסק הדין ע"א 231/84 קופת חולים נ' פאתח. בעניין פאתח נקבעה הלכה לפיה יש לראות את אובדן סיכויי ההחלמה כנזק בר פיצוי. החישוב נעשה באופן המתייחס לשיעור "אובדן סיכויי ההחלמה". בהלכת פאתח נקבע הפיצוי לפי הכפלה של אחוז הפגיעה בסיכויי ההחלמה בסכום הנזק המלא.

אופן החישוב המתמטי קיבל ביטוי בפסק דין שניתן על ידי בית המשפט העליון בע"א 10399/08 ד"ר פרוטס נ' צ'ירגייב. שם דובר בחולה אשר היה איחור באבחון מחלתה ולבסוף נפטרה. העובדות היו כי הסיכון שהמנוחה תלך לעולמה מהמחלה אלמלא הרשלנות באבחון עמד על 70%. בשל האיחור באבחון עלה הסיכון ל – 95%. בית המשפט המחוזי קבע כי הסיכון של המנוחה עלה ב 36% ועל כן פסק פיצוי על פי אחוז זה מהנזק המלא.

בבית המשפט העליון הוחלט לקבל את הערעור ולקבוע כי החישוב של בית המשפט המחוזי לא היה נכון. בית המשפט העליון קבע כי אין לחשב את הסיכון שעלה, אלא מהו הסיכון שעלה בשל הרשלנות עצמה. במילים אחרות, בית המשפט העליון קבע כי מתוך 95 האנשים שהיו לכאורה הולכים לעולמם, 70 היו ניזוקים בכל מקרה, ולכן רק 25 מתוך ה – 95 הם אלו שילכו לעולם בשל הרשלנות ובמילים מתמטיות – 26% מהנזק הוא למעשה התוצאה של הרשלנות.

בעשותו כן למעשה קבע בית המשפט העליון את הדרך לחישוב פיצויים בתביעה שבסיסה באובדן סיכויי החלמה.

תגובות

תיאום פגישת ייעוץ

רחוב התע"ש 3 א', רמת גן, 5251245
טלפון: 03-6916637
פקס: 03-6916635  עדכונים   רשלנות רפואית

   מאמרים
   פסקי דין
   הלכות
   תביעות
   שאל בפורום
   שאל בפורום

   שאלות אחרונות בפורום רשלנות רפואית

   • חיסון קורונה

    04.03.21

    שלום רציתי לדעת אם קיבלתי חיסון שני לקורונה 18 ימים אחרי החיסון הראשון ולא כ21 ימים לפחות כפי שצריך ומאז החיסון אני סובל מתופעות לוואי לא נעימות בכלל

    מאת: אור

   • ניתוח אף

    21.02.21

    שלום, רציתי לדעת האם יש הצדקה לתביעת רשלנות רפואית. עברתי ניתוח אף ב 2018 תחת הרדמה כללית. בייעוץ נאמר שיתבצע יישור מחיצה אך לא דובר על השתלת סחוס מ

    מאת: שיר

   • מקרה הפלה כתוצאה מרשלנות רפואית

    15.02.21

    איך אפשר לתבוע ? לפי המסמכים אפשר לראות שהיתה רשלנות ? מה גודל הפיצוי ?

    מאת: ב.גנץ