‏‏בדיקת ביופסיה  

בדיקת ביופסיה מאפשרת לאתר מחלות שונות אצל מטופלים באמצעות נטילת דגימה מתא, מרקמה או מאיבר כלשהו בגוף המטופל. הדגימה נבחנת במיקרוסקופ ובאמצעים נוספים, אם נדרשים כאלה, לצורך ניתוח ההרכב שלה וזיהוי ממצאים פתולוגיים בדגימה. שיטת ביצוע הביופסיה תלויה בנסיבות המקרה. לעיתים הביופסיה מתבצעת באמצעות החדרת מחט לרקמה ושאיבת דגימה מתוכה ולעיתים מדובר בהליך של ניתוח, שנעשה תחת הרדמה כללית, במסגרתו חותכים חלק מאיבר מסוים או כורתים איבר שלם לצורך ביופסיה.

ביופסיה היא אחת הדרכים העיקריות כיום לאבחון סרטן, אך היא משמשת גם לאבחון בעיות נוספות, כגון דלקות, מחלות עור ומחלות גנטיות מסוימות. קשה להפריז בחשיבותה של ביופסיה ככלי אבחון של מחלות קשות ומסוכנות ולכן, שיהוי בהפניית מטופל לביופסיה או הימנעות מביצוע ביופסיה, כמו גם ניתוח שגוי של הרכב הדגימה הנלקחת בבדיקה, עלולים להיחשב להתרשלות חמורה. כמו כן, ביצוע רשלני של הבדיקה עצמה עלול להסב נזק רב למטופל ולגרום לו לזיהום ולסיבוכים נוספים.

הטרשת הנפוצה לא אובחנה כי לא בוצעה ביופסיה מתאימה

תביעה שהגיעה עד בית המשפט העליון ממחישה את חשיבותה של בדיקת ביופסיה לצורך אבחון מדויק של מחלות [ע"א 3264/96]. התביעה גוללה את סיפורה של מטופלת שאובחנה בטעות כחולת סרטן עם גידול ממאיר במוח, בעוד שבפועל ולאחר שהמטופלת עברה ניתוח לכריתת שליש מהאונה הרקתית הימנית במוחה וכן הקרנות, הסתבר כי היא אינה לוקה בסרטן אלא בטרשת נפוצה מסוג נדיר "המחקה גידול". אמנם אחרי הניתוח שעברה המטופלת נבדקה דגימה מהרקמה הפגועה במוחה, ונמצא כי היא נגועה בסרטן ממאיר, אך כעבור שנתיים, כאשר נעשתה למטופלת בדיקת ביופסיה נוספת בארה"ב, והרקמה נבדקה בטכניקה אחרת, המבוססת על צביעה בחומרים מיוחדים, התברר כי אין מדובר בגידול סרטני אלא באותה טרשת נפוצה נדירה.

גם בית המשפט המחוזי בחיפה וגם בית המשפט העליון קיבלו את טענת המטופלת, כי הרופא שטיפל בה התרשל הן בכך שלא הביא בחשבון את האפשרות שהמטופלת לוקה בטרשת נפוצה ולא בסרטן והן בכך שלא ביצע לה לפני הניתוח בדיקת ביופסיה הכוללת צביעה, שבאמצעותה ניתן היה לזהות את הטרשת הנפוצה. לחלופין ולכל הפחות, היה צריך לבצע בדיקה באמצעות צבע לרקמה שנלקחה מהמטופלת במהלך הניתוח, קבעו השופטים. בהמשך לכך ולאחר שנקבע כי המטופלת סובלת מנכות צמיתה בשיעור של 35 אחוז כתוצאה מהניתוח וההקרנות שעברה, נפסקו לה פיצויים בגובה מאות אלפי שקלים, בתוספת הצמדה וריבית.

ביופסיה שלא בהסכמה מדעת וכוויות בעקבות כשל בבדיקה

במקרה אחר שנדון בבית המשפט העליון [ע"א 2781/93]‏ עמדה במוקד תלונתה של מטופלת דווקא על כך שכן בוצעה לה בדיקת ביופסיה. המטופלת טענה כי אושפזה לצורך ניתוח ברגלה השמאלית, אך בפועל ומבלי שיידעו אותה על כך מבעוד מועד, בוצעה במהלך הניתוח גם ביופסיה בכתפה הימנית, שהותירה אותה עם נזק בכתף, וזאת כיוון שהתעורר חשש לקיומו של גידול בכתפה. אמנם לפני הניתוח הוחתמה המטופלת גם על טופס הסכמה לביופסיה, אך היה זה לאחר שכבר קיבלה תרופות מטשטשות ומבלי שהוסבר לה על הביופסיה ועל הסיכונים הכרוכים בה, ולכן, נטען בתביעה, אין לראות בחתימה על טופס ההסכמה משום הסכמה מדעת לביצוע הביופסיה.

מצד אחד, גם בית המשפט המחוזי וגם בית המשפט העליון פסקו כי המטופלת אינה זכאית לפיצויים, מאחר שהוכח כי הייתה מסכימה לביצוע הביופסיה גם לו הייתה מקבלת מידע מלא אודות ההליך, ולכן אין קשר סיבתי בין התנהלות הרופאים לבין הנזק שנגרם לה. מצד שני, בניגוד לפסיקת בית המחוזי, קבע בית המשפט העליון, כי רופאיה של המטופלת התרשלו בכך שלא סיפקו לה מידע מלא אודות הביופסיה וסיכוניה ולא קיבלו את הסכמתה מדעת להליך זה.

מקרה נוסף שאירע לאחרונה והגיע לכותרות נוגע אף הוא לנזק שנגרם למטופלת כתוצאה מבדיקת ביופסיה. לפי הפרסומים בתקשורת, מטופלת שהייתה בהיריון מתקדם נכוותה בצורה קשה במהלך בדיקת ביופסיה של מח העצם שעברה בבית החולים, לאחר שהתגלה אצלה גוש גדול באזור החזה. בתביעה שהגישה המטופלת, נטען, כי במהלך הבדיקה, נוצר ניצוץ חשמלי במכשיר מיוחד שמיועד לעצירת דימומים מרקמות, בנוכחות אדי אלכוהול המשמש לחיטוי, וכתוצאה מכך נגרמו לתובעת כוויות קשות בבית החזה, בכתף ובבית השחי. עוד נטען כי בעקבות תאונה זו, נולד בנה מוקדם מן הצפוי ושהה בפגייה ונאסר עליה להניק אותו למשך זמן רב.

לפי התפיסה הרווחת, ביופסיה נחשבת לבדיקה פשוטה יחסית, אך מקרה זה ומקרים נוספים מלמדים כי מדובר בהליך המצריך מקצועיות, מיומנות והקפדה על נהלים, לא פחות מהליכים רפואיים הנחשבים מורכבים יותר. בין אם הביופסיה נעשית באמצעות ניתוח ובין אם בשיטות אחרות, התרשלות בביצוע ההליך, עלולה להסתיים בתוצאות חמורות עבור המטופל, ובמקרים מסוימים, הדבר אף מקים עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית.

תגובות

תיאום פגישת ייעוץ

רחוב התע"ש 3 א', רמת גן, 5251245
טלפון: 03-6916637
פקס: 03-6916635


עדכוניםרשלנות רפואית

מאמרים
פסקי דין
הלכות
תביעות
שאל בפורום
שאל בפורום

שאלות אחרונות בפורום רשלנות רפואית

 • המשך נתינת כדור במקום שלא היו צריכים אותו

  14.07.20

  שלום וברכה. רציתי בבקשה לבדוק אם יש עילה לתביעה על רשלנות רפואית שהרופא המשיך לתת לי כדור שאסור היה לי להמשיך לקחת בנובמבר 2018 עברתי התקפת לב. אח

  מאת: יוסף מנדו

 • ביה"ח נתנה לבת שלי ת.ז. של מישהו אחר

  08.07.20

  שלום נולדה לי בת לפני כחצי שנה ואתמול כשרציתי לקבוע תור לרופא מכיון שלא הרגישה בטוב אמרו לי בקופ"ח שהיא לא מבוטחת בביטוח לאומי בבדיקה שערכתי בסיוע

  מאת: הודה

 • שגיה באבחן

  26.05.20

  יש לי ילד קטן 2 וחצי נפל על היד שלו מכסא הרכב לקחתי אותו לבית חולים טרם ואז אמרו לנו שיש שבר ביד ושמו לו גבס על היד אחרי 2 ימים הלכתי לרופא אורטופד וה

  מאת: סומר