צוות רפואי

בעשור האחרון נראה כי חלה מגמת עליה בשיעור הגשת תביעות נגד רופאים פרטיים, מרפאות פרטיות וציבוריות ובתי חולים, בטענות לטיפול שגוי ובלתי ראוי. רופאים אלה יכולים להיות מתחומי התמחות שונים החל מרופאי משפחה, מנתחים ועד רופאים לרפואה משלימה ורפואה אסתטית.

רשלנות רפואית היא למעשה מצב שבו ניתן שירות ללקוח ותוך כדי כך בוצעה סטייה מהנורמה שהביאה לידי נזק למטופל. לעיתים מדובר בנזקים פיזיים שאז ישנה עילה לתביעה, אך ישנם מקרים בהם ניתן להגיש תביעה ללא כל הוכחת נזק ולנצח בתביעה.

לרשלנות רפואית יש פנים רבות, אך המקרים הנפוצים בגינם מוגשות תביעות, יפורטו בכתבה להלן.

כשלים במעקב ובטיפול בהריון

רשלנות רפואית בתקופת הריון היא שכיחה, הרי יש לא מעט בדיקות ואבחונים אותם יש לבצע במהלך ההריון, הרי בל נשכח כי מדובר בתחום רגיש שכל טעות עלולה לגרום לנזק רב לעובר ולאם ההרה. המקרים בהם יש עילה לתביעה הם: טעויות באבחון בדיקות רפואיות כגון – טעויות אבחון סוכרת הריון, בדיקות מי שפיר שהביאו להפלת העובר, אי אבחון של  מחלות גנטיות, בדיקות שלא לצורך ועוד מקרים שונים.

אי מתן הסכמת המטופל לטיפול, באופן מלא או חלקי

טרם הליך של טיפול רפואי כדוגמת ניתוח, טיפול אסתטי ועוד, על הרופא ליידע את המטופל על התהליך ועל השלכותיו, ובכלל ליידע את המטופל על מצבו הבריאותי. בתהליך מתן המידע, על הרופא ליידע את המטופל על הסכנות הכרוכות בביצוע הטיפול ועל הסיבוכים האפשריים. ללא הסבר מקיף על הטיפול וללא אישור בכתב מהמטופל או מטעם אפוטרופוס מטעמו (במקרים של קשישים או חולים סופניים), לא ניתן להתחיל לבצע את הטיפול וחריגה זו יכולה להיות רשלנות רפואית, מכיוון שאולי המטופל היה מסרב לבצע את התהליך אם ידע את ההשלכות של הטיפול.

רשלנות רפואית הקשורה לבדיקות רפואיות

בדיקות רפואיות שונות נועדו לצורך אבחון מחלות שונות ולמצוא להן מרפא או לשלול אותן. אך גם בבדיקות אלו ישנן עילות לתביעה בגין רשלנות רפואית כגון – אי פיענוח נכון של בדיקות, אי שימת לב לתוצאות, אי ביצוע הבדיקות בצורה נכונה ועוד. אם כך, גם בדיקה רפואית פשוטה יכולה להביא לידי רשלנות מטעם הרופא, צוות המעבדה, טכנאים ואנשי צוות נוספים.

אי עריכת בירור מקיף של מצבו הבריאותי של המטופל

יש תרופות או טיפולים מסוימים שאינם מתאימים לכל אחד בשל העבר הרפואי של המטופל. מסיבה זו, טרם ביצוע טיפולים ומתן תרופות, על הרופא לבחון את העבר הרפואי של המטופל ואת ההיסטוריה הגנטית שלו על מנת לתת לו בבטחה את הטיפול או התרופות המתאימות לו. לדוגמא – רוב הנשים יכולות ליטול גלולות למניעת הריון ללא שום חשש, אך במידה ומדובר באישה הסובלת מקרישיות יתר בדם, הגלולות עלולות לסכן אותה, לכן על הרופא לוודא כי היא לא סובלת מתופעה זו, טרם מתן המרשם.

תביעות ברפואת שיניים

רפואת שיניים כוללת מגוון טיפולים, חלקם אסתטיים וחלקם חיוניים לבריאות השיניים. בשני מקרים אלה עלולה להיות עילה לתביעת רשלנות רפואית בשיניים בשל נזק פיזי או נפשי שנגרם למטופל. רשלנות זו יכולה להיגרם עקב אי אבחון של הבעיה או מחלת השיניים שהביאה לידי נזק למטופל, או מתן טיפול שגוי. אבחון שגוי יכול לנבוע מחוסר תשומת לב, פיענוח שגוי של בדיקות, חוסר ידע ועוד.

רשלנות רפואית בטיפולי אסתטיקה

קיימים לא מעט סוגים של טיפולים אסתטיים ונראה כי תחום זה הולך ומתפתח בקצב מסחרר, הרי כל מי שמעוניין במראה צעיר יותר ולחזק את הביטחון העצמי שלו, יכול לגשת למרפאות השונות ולקבל את מבוקשו. אך בדומה לטיפולים רפואיים, גם בטיפולים אסתטיים עלולה להתרחש רשלנות רפואית שיכולה לגרום לנזק חמור למטופל, אם זה בעת השתלת שיער, הרמת חזה, הזרקות בוטוקס, שאיבות שומן ועוד מני רבים.

איך נמנעים מנזקים מיותרים?

 • עליכם להיות מודעים לכל תהליך רפואי שאתם הולכים לעבור, הווי אומר לקרוא את האותיות הקטנות.
 • עליכם לגשת רק לרופאים המתמחים בתחום הספציפי שאתם צריכים.
 • קבלו חוות דעת מרופאים נוספים.
 • בדקו היטב את התמחותו של המנתח טרם ביצוע ניתוח.
 • טרם נטילת תרופות, יש לקרוא היטב את העלון לצרכן.
 • בדקו היטב במה כרוך כל טיפול או כל בדיקה ואת תופעות הלוואי.

לסיכום

בכל מקרה של רשלנות רפואית, יש צורך להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום שיוכל לייצג אתכם בצורה מקצועית מול בית משפט, על מנת לקבל פיצוי כספי עבור הנזק שנגרם לכם. אך ישנה חשיבות רבה בבחירת עורך דין מיומן המכיר היטב את החוקים השונים על מנת לקדם אתכם למטרה.

תגובות

תיאום פגישת ייעוץ

רחוב התע"ש 3 א', רמת גן, 5251245
טלפון: 03-6916637
פקס: 03-6916635

  עדכונים   רשלנות רפואית

   מאמרים
   פסקי דין
   הלכות
   תביעות
   שאל בפורום
   שאל בפורום

   שאלות אחרונות בפורום רשלנות רפואית

   • שככו תחבוש

    01.11.20

    ילדתי ולאחר כחודש המלווה בכאבי בטן עזים ואי יכולת תיפקוד כולל פניות לרופא ששככו לי לאחר לידה תחבושת בנרתיק שגרם לי לזיהום חריף החוות דעת המשפטית לגבי

    מאת: חני

   • המשך נתינת כדור במקום שלא היו צריכים אותו

    14.07.20

    שלום וברכה. רציתי בבקשה לבדוק אם יש עילה לתביעה על רשלנות רפואית שהרופא המשיך לתת לי כדור שאסור היה לי להמשיך לקחת בנובמבר 2018 עברתי התקפת לב. אח

    מאת: יוסף מנדו

   • ביה"ח נתנה לבת שלי ת.ז. של מישהו אחר

    08.07.20

    שלום נולדה לי בת לפני כחצי שנה ואתמול כשרציתי לקבוע תור לרופא מכיון שלא הרגישה בטוב אמרו לי בקופ"ח שהיא לא מבוטחת בביטוח לאומי בבדיקה שערכתי בסיוע

    מאת: הודה