הניתוח לא הצליח, כך תדעו אם יש לכם עילת תביעה

רשלנות בניתוח

שולחן הניתוחים הוא מקום שרובנו מעדיפים להימנע ממנו, אך לעיתים החיים בכל-זאת מזמנים אותנו לשם. ניתוח הוא הליך רפואי מורכב ורגיש שכרוך בשיתוף פעולה בין מספר אנשי צוות ולעיתים גם בהליכי-משנה כמו הרדמה. כשלים רבים יכולים ליפול בהליך כזה, והתוצאות עלולות להיות קריטיות ואף הרות אסון.

לפני הגשת תביעת רשלנות רפואית בעקבות ניתוח כושל, חשוב להבין באילו מקרים עשויה להיות עילה להגשת תביעה כזאת לבית-המשפט.

הניתוח הצליח, אבל זה לא מספיק

שף שנחתך בכף ידו עבר ניתוח לקיבוע העצם בשורש כף היד באחד מבתי-החולים בארץ. לכאורה, הניתוח עבר בהצלחה, אך רופאי המנותח שכחו לציין בטופס השחרור שלו שנשארו מסמרים בכף היד שנותחה ושצריך להוציאם תוך מספר שבועות. כתוצאה מהמחדל, המסמרים יצרו זיהום ופגיעה עצבית בכף ידו של השף, והוא נותר עם נכות צמיתה ביד המנותחת – יד שמאל – שהיא ידו הדומיננטית. בעקבות תביעת רשלנות רפואית שהגיש, פסק לו בית-המשפט פיצויים בסך 209 אלף ש"ח.

מקרה מצער זה ממחיש, כי עלולים ליפול ליקויים שונים בשלבים שונים של הליך הניתוח הכולל. כמובן, בחירה לא נכונה של שיטת הניתוח, ביצוע הניתוח בצורה לא מיומנת או ע"י רופא בלתי-כשיר, ייחשבו בדרך-כלל כהתרשלות, אך כך גם אבחון שגוי של הבעיה ממנה סובל המטופל או בירור לוקה בחסר לגבי מצבו הרפואי. לעיתים, גם כאשר הניתוח עצמו מבוצע כהלכה, התרשלות של הצוות הרפואי טרם הניתוח או אחריו עלולה לגרום נזק משמעותי ומיותר למנותח.

כך, במקרה נוסף שהגיע לערכאות, נפסקו פיצויים בסך תשעה מיליון ש"ח למטופל בגלל כשלים שנפלו בהליך הבירור הרפואי לפני הניתוח ובהרדמה. המטופל היה ילד בן שלוש שאושפז לצורך ניתוח לתיקון פגם באיבר מינו. הורי הילד סיפרו לצוות המנתח שהילד לוקה בבעיה התפתחותית שמשפיעה על שריריו, אך הצוות לא טרח לקבל מידע מפורט בנושא מבעוד מועד. כך ניתן לילד חומר הרדמה לא מתאים, שהוביל להידרדרות במצבו הרפואי לפני הניתוח ולהחמרת הבעיה ממנה סבל. בסופו של דבר, הניתוח לא בוצע והילד נותר עם פגיעה קוגנטיבית קשה כתוצאה מחומר ההרדמה שקיבל. בפסק-הדין נקבע כי הצוות הרפואי התרשל בכך שלא נתן מספיק את דעתו להיסטוריה הרפואית של הילד.

האם יש חשיבות לסוג הניתוח? 

כיום עולם הרפואה מציע למטופלים סוגים רבים של ניתוחים, שמתבצעים באמצעים מגוונים. כך למשל, ישנם ניתוחים לפרוסקופיים, שמתבצעים באמצעות יצירת חתכים קטנים בבטן המטופל שדרכם מחדירים את כלי הניתוח וגם מצלמה זעירה, וישנם גם ניתוחים פלסטיים, ניתוחים לקיצור קיבה וניתוחים אסתטיים כמו הסרת משקפיים בלייזר.

בכל סוגי הניתוחים הללו מוטלת על הצוות המטפל חובה לפעול במיומנות ובזהירות, וניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית בעקבות כל סוג של ניתוח, כל עוד יש עילה לתביעה בנסיבות המקרה. עם זאת, בתי-המשפט בכל-זאת מקנים חשיבות מסוימת לסוג הניתוח ומבחינים בין ניתוחים דחופים והכרחיים לבין ניתוחים אלקטיביים, כלומר ניתוחים שאינם דחופים, שנעשים לבחירת המטופל.

בפסיקה נקבע שכאשר מדובר בניתוחים אלקטיביים וניתוחים אסתטיים, שאינם נעשים תחת לחץ זמן או בתנאי חירום, מוטלת על הרופאים חובה מוגברת למסור למטופלים את מלוא המידע הנוגע לסיכונים הכרוכים בניתוח ולתוצאותיו האפשריות. כמו כן, מוטלת על הרופאים החובה להציג למטופלים את כל האלטרנטיבות הרפואיות העומדות בפניהם, לצד הניתוח, ולקבל את הסכמתם המפורשת של המטופלים לביצוע הניתוח.

הפרת חובת הגילוי המוטלת על רופאים בנסיבות המקרה תיחשב כהתרשלות מצידם, ועל כן עשויה להוות בסיס להגשת תביעה לפיצויים.

איך מוכיחים רשלנות רפואית? 

לא בכל מקרה בו  ניתוח שנכשל או גרם נזק למטופל קיימת עילה להגשת תביעה. תביעה לפיצוי תתקבל, רק אם יוכח שאנשי צוות הרפואי או מי מהם אכן התרשלו במסגרת הניתוח, כלומר לא פעלו באופן סביר במסגרת תפקידם. כמו כן, צריך להוכיח שלמטופל אכן נגרם נזק בעקבות הניתוח ושהנזק נגרם כתוצאה מהתרשלות רופאיו או אנשי צוות אחרים.

בדרך-כלל, כדי להוכיח רשלנות רפואית יש להיעזר בחוות דעת של מומחים רפואיים. מומחים כאלה יוכלו לספק לבית-המשפט הסבר מקצועי בנוגע להליך הניתוח ולהביע עמדה מוסמכת בדבר ההתרשלות של הצוות הרפואי והנזק שנגרם למטופל כתוצאה מכך.

תגובות

תיאום פגישת ייעוץ

רחוב התע"ש 3 א', רמת גן, 5251245
טלפון: 03-6916637
פקס: 03-6916635


עדכוניםרשלנות רפואית

מאמרים
פסקי דין
הלכות
תביעות
שאל בפורום
שאל בפורום

שאלות אחרונות בפורום רשלנות רפואית

 • שגיה באבחן

  26.05.20

  יש לי ילד קטן 2 וחצי נפל על היד שלו מכסא הרכב לקחתי אותו לבית חולים טרם ואז אמרו לנו שיש שבר ביד ושמו לו גבס על היד אחרי 2 ימים הלכתי לרופא אורטופד וה

  מאת: סומר

 • תביעה עקב פילינג

  11.07.19

  שלום אני עשיתי פילינג אצל קוסמטיקאי והוא פשוט הרס לי את הפנים עם מלא צלקות השאלה שלי איך אני תובע אותו אם אין לי קבלה שמוכיחה שהייתי אצלו

  מאת: כפיר שגיב

 • Right eye misdiag osis

  11.07.19

  שלום, אני אובחן בישראל עם אבחנה לא נכונה בעין ימין, עכשיו הראייה שלי נפגעת והחיים משתנים. אני רק בן 29. בבקשה ייעץ. כל טוב, אלכס

  מאת: Aleks