אובדן מוחלט לרכב

בני זוג שרכבם נהרס בתאונת דרכים ("טוטאל לוס") פנו לתומם ל"שומרה חברה לביטוח", שממנה רכשו פוליסת ביטוח מקיף לרכב, בדרישה לקבל פיצוי על נזקם. להפתעתם, דחתה חברת הביטוח את דרישתם, בנימוק שלבן הזוג, אשר נהג ברכב, לא היה רישיון נהיגה תקף בעת התאונה.

הסתבר, כי אכן רישיונו של הנהג לא חודש ולא היה בתוקף במועד הרלוונטי, אך הוא כלל לא ידע זאת, שכן לא קיבל הודעה על כך. אף על פי כן, המבטחת טענה כי לפי תנאי הפוליסה, הכיסוי הביטוח פוקע, במקרה שלנהג הרכב אין רישיון תקף בעת התאונה, ועמדה בסירובה.

בעקבות פניית בעלי הרכב למשרדנו, בחנו את נסיבות המקרה, והחלטנו להגיש תביעה נגד שומרה לבית משפט השלום בתל אביב, בשם בני הזוג. בהסתמך על ההיגיון המשפטי ועל פסיקה קודמת בנושא, טענו בתביעה, כי המבטחת מבקשת לחמוק מאחריותה לפיצוי, ללא הצדקה.

שלילה על רקע טכני, ללא הודעה לנהג

אכן, זכאותו של בעל לרכב לפיצוי מכוח פוליסת ביטוח מקיף לרכב, עלולה להישלל מסיבות שונות, שאחת מהן היא נהיגה ללא רישיון תקף בזמן התאונה שבה נפגע הרכב. ואולם, מבחינה משפטית, יש חשיבות גם לנסיבות המקרה הספציפי ולשאלה אם הנהג ובעל הרכב היו מודעים להעדר תוקפו של הרישיון. את זאת ביקשנו להבהיר לבית המשפט.

ראשית, הסברנו בתביעה, כי כל עוד הנהג פעל בתום לב, כמו במקרה הנדון, והשתמש ברכב מבלי לדעת כי הוא נוהג, למעשה, ללא רישיון בתוקף, לא מתקיים אותו חריג בפוליסה, המפקיע את הכיסוי הביטוחי ושולל את הזכאות לפיצויים. בהקשר זה, התייחסנו לפסיקה, שבה נקבע, כי חובה להודיע לנהג על שלילת רישיונו, והדגשנו כי התובע לא קיבל הודעה כזאת.

שנית, ציינו כי מבירור שנערך מול משרד הרישוי, עולה כי רישיונו של התובע לא חודש מסיבה טכנית ולא מסיבה מהותית. לפיכך, לא מתקיים ההיגיון שביסוד החריג לפוליסה, הקובע, כי הכיסוי הביטוחי פוקע, במקרה של נהיגה ללא רישיון תקף. חריג זה נועד להגן על חברות הביטוח מפני נהגים שרישיונם נפסל בשל נהיגה מסוכנת ועבירות תנועה, אך אין הצדקה להחיל את החריג על נהג שלא הוכח פגם מהותי בכושר הנהיגה שלו ובעברו כנהג.

בהמשך לכך, ביקשנו מבית המשפט להורות למבטחת לפצות את התובעים בסכום של 101,672 ש"ח. סכום זה כולל פיצוי על שוויו המלא של הרכב, בסך של כ-79 אלף ש"ח, תשלום בסך של כ-17 אלף ש"ח, שאדם שלישי שנפגע בתאונה דורש מהתובעים, וכן פיצוי בסך ששת אלפים ש"ח בגין עוגמת נפש, טרחה והוצאות.

ראו כתבה שפורסמה אודות התביעה:

טוטאל לוס

תגובות

תיאום פגישת ייעוץ

רחוב התע"ש 3 א', רמת גן, 5251245
טלפון: 03-6916637
פקס: 03-6916635  עדכונים   דיני ביטוח

   מאמרים
   פסקי דין
   הלכות
   תביעות
   שאל בפורום
   שאל בפורום

   שאלות אחרונות בפורום תביעות ביטוח

   • נגנב לי רכב חדש שקניתי בתוכנית מימון.

    28.12.21

    קניתי רכב חדש דרך חברת מימון בשיחת טלפון עם סוכנת סגרתי על ביטוח חובה + מקיף אין לי תיעוד של השיחה. במעמד הרכישה יצאתי עם הרכב בידיעה שיש לי ביטוח מקי

    מאת: נעם שוורץ

   • השכרת רכב פרטי

    13.09.21

    אני רוצה להשכיר את הרכב מידי פעם לחברים כדי לכסות את העלויות האחזקה, בפוליסה כתוב שהביטוח לא מכסה "מטרה עסקית של שימוש ברכב מנועי על בסיס חוזה שכירות

    מאת: מאיר

   • זימון לחקירה בחברת ביטוח

    01.06.21

    שלום, הייתי אשם בתאונה, הגשתי תצהירצ מיד לאחר התאונה תבעתי את הביטוח המקיף וקיבלתי החזר כספי . הצד השני (הצד שפגעתי בו) , "נזכר" רק לאחר מספר חודשים

    מאת: איציק קלדרון