לקה בסוכרת לאחר איום בפיטורין ודורש שיכירו בו כנפגע עבודה

סוכרת מעבודה

פגיעה בעבודה היא נזק גופני או נפשי שנגרם לעובד תוך כדי ובשל תנאי עבודתו. הפגיעה עשויה להתבטא במחלה שמתפתחת בהדרגה עקב תנאי העבודה או בנזק שנגרם לעובד עקב תאונה.

האם סוכרת שהתפרצה בפתאומיות אצל עובד ימים ספורים לאחר שמעסיקו איים לפטרו, מהווה פגיעה בעבודה? בתביעה שהגיש משרדנו, אנו טוענים שאכן כך.

התובע, המיוצג על ידינו, נקלע לוויכוח חריף במקום עבודתו עם עובד אחר ועם מעסיקו. כשהוויכוח הסלים, איים המעסיק לפטר את התובע. התובע עזב את המקום בכעס ולמשך מספר ימים נמנע מלהגיע לעבודה. במהלך ימים אלה החל לחוות תסמינים חריגים, שמעולם לא חווה בעבר, ובהם צמא גדול, טשטוש ראייה וירידה במשקל.

בבדיקות רפואיות הסתבר כי הוא סובל מסוכרת.

כל הנתונים מצביעים על כך שהתובע לקה בסוכרת בעקבות סערת הנפש שנגרמה לו כתוצאה מהוויכוח. למרות זאת סירב הביטוח הלאומי להכיר בו כנפגע עבודה, בנימוק שמחלתו לא התפתחה עקב תאונת עבודה או תנאי עבודתו.

לעומת זאת, בתביעה שהגשנו לבית הדין לעבודה נגד הביטוח הלאומי, עמדנו על כך, שהעימות הקשה שחווה התובע הוא "אירוע חריג בעבודה", שמתקיים קשר סיבתי מובהק בינו לבין הסוכרת.

"אירוע חריג בעבודה": אפילו מסיבת פרישה

כאשר שמן רותח נשפך על טבח במהלך עבודתו במסעדה, ברור שמדובר בתאונת עבודה, וכך גם כאשר פועל בניין נפצע בעת שעבד על פיגומים. אבל לעיתים הפגיעה אינה מתרחשת עקב תקלה פיזית אלא עקב לחץ או מתח נפשי כבד שהעובד חווה בעקבות אירוע כלשהו שהתרחש בעבודה.

במקרים כאלה, הקשר סיבתי בין הפגיעה לבין האירוע בעבודה לא תמיד מובן מאליו. עם זאת, הפסיקה בהחלט הכירה באירועים שהסבו מתח או התרגשות ניכרים לעובד כ"אירוע חריג בעבודה" שהוביל לפגיעה גופנית או נפשית.

כך למשל, בפסק דין שסקרנו כאן באתר המשרד (החמרה במצב נפשי עקב התפרעות של לקוחה), קיבל בית הדין לעבודה את תביעתו של מנפיק רב-קו באגד שטען כי נגרם לו נזק נפשי עקב אירוע בעבודתו, שבו הותקף בצעקות וקללות ע"י לקוחה. בית הדין קבע כי התפרעות הלקוחה הובילה להחמרה בהפרעה נפשית שממנה סבל התובע עוד בעבר, וכי יש להכיר בהחמרה כפגיעה בעבודה.

בתיק אחר דווקא נסיבות משמחות לכאורה הוכרו כ"אירוע חריג בעבודה" (עבל (ארצי) 18610-05-16). במקרה זה, עובד לקה בהתקף לב לאחר אירוע פרידה מעמיתיו לרגל פרישה. בית הדין קיבל את עדות העובד כי אחזה בו התרגשות חריגה בעת האירוע, וקבע כי הפרידה מהעמיתים בשילוב עם עצם היציאה לגמלאות, הן נסיבות דרמטיות מספיק על מנת שיוכרו כ"אירוע חריג".

פרסום בתקשורת

לנוכח הדין הקיים, טענו בתביעה, כי לא הייתה הצדקה לדחיית התובע ע"י הביטוח הלאומי, וכי למעשה מדובר בהתנערות חסרת תום לב מעובד, בניסיון לחסוך כספים.

בגיבוי מסמכים רפואיים, הצבענו על כך שהתובע היה אדם בריא בתכלית לפני אירוע הריב בעבודה, והבהרנו שסוכרת הוכרה לא אחת בפסיקה כמחלה שעשויה להתפתח על רקע אירוע טראומטי.

כיוון שהריב שחווה התובע בשילוב עם האיום בפיטורים הם ללא ספק אירוע טראומטי שעלול להוביל להתפרצות סוכרת, טענו כי יש להכיר בריב כאירוע חריג בעבודה ובתובע כנפגע עבודה.

ראו כתבות שפורסמו אודות התביעה בתקשורת:

סוכרת כפגיעה בעבודה

לקה בסוכרת

תגובות

תיאום פגישת ייעוץ

רחוב התע"ש 3 א', רמת גן, 5251245
טלפון: 03-6916637
פקס: 03-6916635


עדכוניםביטוח לאומי

מאמרים
פסקי דין
הלכות
תביעות
שאל בפורום
שאל בפורום

שאלות אחרונות בפורום ביטוח לאומי

 • קיצבת זקנה ב"ל קריטריונים

  14.07.20

  א. נניח בגיל 62 אני זכאית לב"ל לפי הקריטריונים ומתחילה לקבל קיצבה, האם כל שנה , או כל חודש נבחן מחדש האם לפי הכנסותי מעבודה ולא מעבודה אני עדיין זכאי

  מאת: אלה רום

 • ועדת ערר נכות כללית מחלת קרוהן

  05.07.20

  שלום רב, 5 שנים קיבלתי נכות זמנית על מחלת הקרוהן וביטויים נוספים. בועדה האחרונה לפני חצי שנה שוב פסקו לי זמנית. 78% רפואית 100% אובדן כושר עבודה.

  מאת: הדס אשור

 • החמרה של תאונת עבודה קודמת

  05.07.20

  שלום רב נקבעה לי נכות של 12,5 אחוז בתאונת עבודה לפני כ-7 שנים וקיבלתי פיצוי כספי חד פעמי. לאחרונה חלה החמרה במצבי הקשור לתאונת עבודה . האם יתכן מ

  מאת: ישראל שלום