נזק מוחי לעובר

נזק מוחי בלידה הוא תופעה אשר עלולה לנבוע מגורמים שונים. סיבה שכיחה לנזק כאמור יכולה להיות אספקת חמצן לקויה למוחו של העובר/היילוד במהלך הלידה ואחריה. נזק מוחי בלידה יכול להיות גם תוצאה של זיהום חיידקי, טראומה פיסית, צהבת ועוד.

ישנם מקרים לא מעטים בהם הנזק המוחי היה יכול להימנע, ומשכך יכול ומקורו בתוצאה מצערת של רשלנות רפואית. הנורה האדומה הראשונה שצריכה להידלק לגבי רשלנות בלידה בעניין נזק מוחי היא מעקב ההיריון. במקרה שבו מעקב ההיריון היה תקין ולא נמצאו תסמינים שיכולים להצביע על בעיות במוח העובר, יש לבדוק האם הנזק המוחי נגרם במהלך הלידה ומה מקורו. בהתאם, ניתן יהיה לבחון האם הוא נגרם כתוצאה מרשלנות. סימנים מחשידים נוספים יכולים להיות לידה שהסתבכה, הליכים רפואיים לא צפויים במהלך הלידה, התייעצויות רופאים "חשודות" ברגעים שלאחר הלידה, לקיחת התינוק לבדיקות מהירות וכדומה.

נזק מוחי בלידה יכול לבוא לידי ביטוי בכמה אופנים כמו פיגור שכלי, שיתוק מוחין ועוד. ככל שרשלנות רפואית היא הסיבה, ייתכן וכדאי להגיש תביעה נזיקית לפיצויים. היות שנזק מוחי הוא נזק קשה מאוד, לרוב בלתי הפיך, נזק שתוצאותיו ילוו את הילד ובני משפחתו לאורך שנים, הרי שלרוב הפיצויים שנפסקים בתביעות אלה (כשהן מתקבלות) הם גבוהים במיוחד. לא אחת מדובר על תביעות המסתיימות בפיצויים בסך מיליוני שקלים.

כמה סיבות נפוצות מאחורי נזק מוחי בלידה

מצוקה עוברית – עם קבלת האישה בבית החולים הצוות הרפואי מתחיל לבצע מעקב לידה. מעקב שמבוסס על ניתוח נתוני האישה וביצוע מוניטור עוברי. מצוקה עוברית היא מצב שבו ככלל יש לקדם את הלידה במהירות או לתת פתרונות בזמן אמת. מכיוון שמדובר בעובר רך ופגיע, אלמנט הזמן הוא עניין מכריע. מצוקה עוברית שלא אובחנה במועד ואשר הסתבכה לכדי נזק מוחי בלידה יכולה להוות עילה להגשת תביעה בגין רשלנות. מצוקה עוברית יכולה להיות מבוססת למשל על האטות בדופק העוברי שלא קיבלו התייחסות ברגעים הקריטיים.

לידה שהסתבכה – לידה היא הליך נפוץ בבתי החולים בישראל (כ-460 לידות מתקיימות בממוצע ביום). למרות שבמירב הפעמים הכל מתנהל כשורה, לא אחת הלידה מסתבכת. בסיטואציות אלה חשוב מאד שאנשי הצוות הרפואי יקבלו את ההחלטות הנכונות. אלו החלטות שצריכות להתקבל ברמה של דקות ואפילו שניות. לדוגמה, העברת האישה לניתוח קיסרי, שליפת עובר באמצעות לידה מכשירנית וכדומה. במידה שהצוות הרפואי לא אבחן את המצב לאשורו, וכתוצאה מכך נגרם לילד נזק מוחי, ייתכן ולפנינו רשלנות רפואית.

טיפול בילד לאחר הלידה – בריאות הילד הרך בימים הראשונים לחייו היא באחריות בית החולים מרגע נשימתו הבכורה ועד שחרור המשפחה כעבור כמה ימים. תשומת ליבם של אנשי הצוות הרפואי במחלקת ילודים היא בעלת חשיבות אדירה. כל טעות, ולו הקטנה ביותר, עלולה לגרום נזקים בלתי הפיכים. במיוחד הדברים נאמרים לגבי ילדים שמאושפזים בפגייה אך כמובן שכל תינוק צעיר הוא פגיע ודורש השגחה. כבר היו מקרים בהם זיהום שתקף את הילד לאחר לידתו גרם לנזקים מוחיים קשים ובלתי הפיכים.

איך מוכיחים רשלנות רפואית שגרמה לנזק מוחי?

על מנת להוכיח שנזק מוחי נגרם כתוצאה מרשלנות רפואית בלידה התובעים צריכים לשכנע את בית המשפט בקיומם של שלושה אלמנטים. נזק מוחי, רשלנות בלידה וקשר סיבתי ביניהם. לא כל נזק מוחי בלידה הוא עילה להגשת תביעה וישנם מקרים בהם הנזק היה בלתי נמנע.

התנהלות הרופאים איננה נבחנת ב"משקפיים אוטופיות" אלא בהתאם למבחן הרופא הסביר. דהיינו, בהתאם להתנהלות שהייתה מצופה מהרופאים לפי הפרקטיקה המקובלת במועד ונוכח הנסיבות הספציפיות. רק עורכי דין בעלי ניסיון בתחום יכולים לבור את המוץ מן התבן לפי נסיבות המקרה.

תגובות

תיאום פגישת ייעוץ

רחוב התע"ש 3 א', רמת גן, 5251245
טלפון: 03-6916637
פקס: 03-6916635


  עדכונים   רשלנות רפואית

   מאמרים
   פסקי דין
   הלכות
   תביעות
   שאל בפורום
   שאל בפורום

   שאלות אחרונות בפורום רשלנות רפואית

   • שככו תחבוש

    01.11.20

    ילדתי ולאחר כחודש המלווה בכאבי בטן עזים ואי יכולת תיפקוד כולל פניות לרופא ששככו לי לאחר לידה תחבושת בנרתיק שגרם לי לזיהום חריף החוות דעת המשפטית לגבי

    מאת: חני

   • המשך נתינת כדור במקום שלא היו צריכים אותו

    14.07.20

    שלום וברכה. רציתי בבקשה לבדוק אם יש עילה לתביעה על רשלנות רפואית שהרופא המשיך לתת לי כדור שאסור היה לי להמשיך לקחת בנובמבר 2018 עברתי התקפת לב. אח

    מאת: יוסף מנדו

   • ביה"ח נתנה לבת שלי ת.ז. של מישהו אחר

    08.07.20

    שלום נולדה לי בת לפני כחצי שנה ואתמול כשרציתי לקבוע תור לרופא מכיון שלא הרגישה בטוב אמרו לי בקופ"ח שהיא לא מבוטחת בביטוח לאומי בבדיקה שערכתי בסיוע

    מאת: הודה